Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Probíhá aktualizace stránek školy, omlouváme se návštěvníkům.

 

Bio pro život

Podzimní slavnost
Slavnost k zahájení projektu Bio pro život se konala v polovině září - měsíce biopotravin.
Na začátku jsme rodiče a další zájemce z řad veřejnosti seznámili s tím, na co se v rámci projektu mohou těšit v průběhu celého školního roku - kromě akcí jako jsou biodny ve školní jídelně, exkurze, burza receptů atd.(viz podrobný popis projektu) budou moci využít nové služby - nákupu biopotravin ve škole. Rodiče dětí, ale i další zájemci si mohou ve škole objednávat nejen zboží ze stálé nabídky prodejny zdravé výživy Devětsil, která distribuci zajišťuje, ale také sezónní ovoce a zeleninu z ekofarem.
Všechny nabízené produkty a výrobky z nich mohli návštěvníci okusit přímo na místě - součástí slavnosti byl totiž "minijarmark", kde jste mohli nakoupit, ale i ochutnat např. saláty z ekologicky pěstované zeleniny, místní sýry, mošty, domácí pizzu a jahelník. Pozadu nezůstali ani školáci, kteří pro všechny připravili bio jablečný kompot.
A aby tu nikdo nemusel chodit na nákupy s igelitkou, v ovocné tiskárně si každý mohl ozdobit krásnou plátěnou tašku.
Všem zúčastněným děkujeme za příjemné setkání a skvělou atmosféru, kterou zde společně vytvořili!
Bylinkový záhonek
V rámci projektu Bio pro život jsme se rozhodli podpořit u dětí osobní vztah k půdě a krajině, a zprostředkovat jim možnost samostatného pěstování rostlin.
Začátkem září děti navštívila víla a přinesla jim kouzelný poklad - když se o něj budou starat, přinese jim dárek zdraví a dobrou náladu. V bedně převázané stuhou se ukrývaly sazenice bylinek. Každý si vybral jednu, přesadil ji do květináče a dostal za úkol starat se o ni co nejlépe do té doby, než vybudujeme pro bylinky záhonek.
Na budování záhonku se podíleli rodiče i děti.
Snad naše rostlinky přežijí zimu a na jaře už si je paní kuchařka bude moci řezat do polévky!
Hostina pro lesní bytosti - výtvarná aktivita v přírodě

Vánoční nadílka

Průvodcem dětí se v projektu stal oslík Biáček z krásné knížky "S Biáčkem na ekostatku aneb jak se rodí bio" autorek Jitky Petrové a Jany Průšové . Velice nás proto potěšilo, když se nám podařilo navázat spolupráci s vydavatelem knížky (PRO-BIO Liga) a společně s rodiči a sponzory pomoci Ježíškovi s vánoční nadílkou - děti dostaly krásná trička s jejich kamarádem Biáčkem a my už jen fotili, jak jim to sluší...
S Biáčkem za ovečkami
O Vánocích jsme si vyprávěli a zpívali o pastýřích, kteří vítali Ježíška v Betlémě. Vlednu jsme se rozhodli zjistit, co vlastně takoví pastýři dělají v zimě. S oslíkem Biáčkem jsme se vypravili do ekocentra Střevlík v Oldřichově v Hájích. Nejprve jsme si prohlédli celý statek a pak už se věnovali ovečkám. Dozvěděli jsme se, jakou péči ovečky potřebují a všechno si vlastníma rukama vyzkoušeli. Poté jsme se vydali "Po stopách pastýřů" - prohlédli si krajinu, vybrali ovečkám pastvinu a zahráli si na pastýřské flétny - koncovky.
Po obědě jsme si vyzkoušeli různé techniky práce s ovčím rounem a prakticky tak poznali cyklus zpracování vlny od čerstvě ostříhaného rouna až po hotový výrobek. Během projektového dne jsme také ochutnali ovčí sýr a sušené ovoce - jako pastýři!
Vynikající programy ekocentra Střevlík všem vřele doporučujeme.
Velikonoce s Biáčkem
Stejně jako před Vánoci i v době Velikonoční nás Biáček učí, že i mlsání může být zdravější. Bio-velikonoční nadílku pro děti ze školy i školky připravila prodejna Devětsil.
Závěrečná slavnost
Ve čtvrtek 6. května proběhla ve škole Jarní slavnost. Kvůli nepřízni počasí jsme museli akci uspořádat v tělocvičně, to ale dobrou náladu nikomu nezkazilo.
Po krátkém seznámení s průběhem a výsledky projektu a vystoupení dětí už na účastníky čekala volnější část akce - minikavárnu s domácím pečivem a burzou receptů pomohly připravit maminky, a kdo právě neochutnával vynikající koláče z jejich kuchyně, mohl se zúčastnit výtvarně-kuchařské dílničky s názvem "jedlé květinářství". Úkolem rodinných týmů bylo vytvořit svačinku ve tvaru květiny k oslavě května a také jako dárek k svátku maminek. Fantazie kuchařů pracovala na plné obrátky a tak jsme brzy mohli obdivovat krásnou výstavu jedlých květů. Odměnou pro účastníky byla kromě příjemně stráveného odpoledne také závěrečná tombola s (cenami v bio-kvalitě). Věřte nebo ne - na slavnosti se nás sešlo 70!